CKE Czerwionka-Leszczyny | Księżniczka czardasza – spektakl operetkowy
CKE Czerwionka-Leszczyny

Księżniczka czardasza – spektakl operetkowy

23 kwietnia 2022

!!! UWAGA ZMIANA !!! Spektakl odbędzie się 1 maja 2022, godz. 17.00

W związku z tragicznym wypadkiem, do jakiego doszło 20 kwietnia br. w kopalni węgla kamiennego „Pniówek” w gminie Pawłowice, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek apeluje do wszystkich organizatorów imprez rozrywkowych na terenie województwa o powstrzymanie się od ich organizacji w dniu 24 kwietnia 2022 r. na znak żałoby po zmarłych górnikach.

Fabuła operetki opowiada o ponadczasowych ludzkich pragnieniach – miłości i szczęścia, wbrew woli rodziny i różnicom społecznym. Młody książę Edwin zakochany w węgierskiej artystce kabaretowej Sylwii gotowy jest popełnić mezalians i poślubić szansonistkę. Sylwia boi się jednak, że rodzina ukochanego nie zaakceptuje związku. Tymczasem stary książę ojciec wzywa Edwina do Wiednia, by doprowadzić do jego ślubu z zamożną hrabianką Stasi. Sylwia dowiaduje się o zaręczynach ukochanego i desperacko wyrusza za nim do Wiednia. Na balu, udając żonę hrabiego, oczarowuje wszystkich łącznie z niedoszłymi teściami. Wśród gości ogólny śmiech wzbudza plotka o szansonistce, która kochała się nieszczęśliwie w Edwinie i odtąd nazywana jest „księżniczką czardasza”. Gdy Edwin rozpoznaje Sylwię, cieszy się, że ta wyszła za mąż, bo jako rozwiedziona hrabina, będzie plasowała się wyżej na drabinie społecznej niż jako „kabareciara”. To łamie Sylwii serce. Jednakże po wielu zwrotach akcji i pozorowanej próbie samobójczej Edwina zakochani padają sobie w ramiona, a stary książę godzi się wyborem syna. Okazuje się bowiem, że księżna matka także była niegdyś szansonistką, syn musi być więc „genetycznie obciążony”.

Operetka przepełniona jest największymi hitami łączącymi czar wiedeńskich salonów i węgierskich rytmów. Do najsłynniejszych przebojów należą: Choć na świecie dziewcząt mnóstwo, Artystki, artystki, artystki z variété, W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj mnie.

W spektaklu wystąpią artyści Teatru Muzycznego Arte Creatura: Sylva – Natalia Piechowiak / Justyna Bujak / Ewa Banasiak, Stasi – Magdalena Czarnecka / Ewelina Sobczyk / Magdalena Okońska, Edwin – Jarosław Wewióra / Tomasz Świerczek, Feri – Adam Żaak / Aleksander Bardasov, Boni – Michał Dziedzic / Tomasz Świerczek / Patrycy Hauke, Anhilda – Grażyna Bieniek-Żaak, Leopold Maria von Lippert – Piotr Rybak, Miksa – Kuba Bergel / Piotr Maga / Paweł Soduła, Juliska – Magdalena Czarnecka / Agnieszka Styblińska, Aranka – Magdalena Czarnecka / Ewelina Sobczyk / Magdalena Okońska, Tancerki – Monika Mazur / Anna Śmierzchalska / Paulina Dziedzic / Agnieszka Styblińska.

Śpiewakom towarzyszy Orkiestra Teatru Muzycznego Arte Creatura pod dyr. Macieja Cisowskiego / Marka Kudry.

Libretto: Leo Stein i Bela Jenbach
Przekład: Jerzy Jurandot
Wystawienie za zgodą wydawnictwa Josef Weinberger Ltd.

Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz
Choreografia: Maria Pałczyńska
Kostiumy: Dorota Wewióra
Scenografia: Jarosław Wewióra, Kuba Bergel
Produkcja: Jarosław Wewióra, Beata Witkowska-Glik, Maria Czempka-Wewióra

Termin: 1 maja 2022, godz. 17.00
Miejsce: Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach
Bilety: 60 zł

Bilety do kupienia w kasie CKE oraz na stronie:
https://www.ckecl.pl/kup-bilet/