ŻYWOTY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH - CKE Czerwionka-Leszczyny
CKE Czerwionka-Leszczyny
Bon podarunkowy CKE Bon podarunkowy CKE

ŻYWOTY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH

7 czerwca 2018

Premiera Teatru Śląskiego „Żywoty świętych osiedlowych” w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2018

„Żywoty świętych osiedlowych” na podstawie książki Lidii Amejko to spektakl, którego równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy. Chcemy pokazać osiedle, które zdaje się nie mieć końca ani początku. Jest samoistnym bytem rządzącym się swoimi prawami, którego mieszkańcy są jak trybiki w wielkiej maszynie. Opowiadamyo ich losach, ich zmaganiach z codziennością, o pragnieniu uświęcenia swojego życia, uczynienia go lepszym i ważniejszym, znaczącym. Opowiadamy o ich heroicznej, lecz skazanej na porażkę walce z machiną.
Najważniejsze role wśród mieszkańców osiedla przypadają kobietom. One biorą na siebie ciężar snucia opowieści. Podczas gdy u osiedlowych mężczyzn bunt przybiera formę kontestowania rzeczywistości pod sklepem, bunt kobiecy zawsze jest twórczy. Siłę tego buntu poznajemy w historii Andżeliki, której niezgoda na bycie ofiarą przemocy seksualnej niemal dewastuje całe osiedle. Kolejna bohaterka, Vera,w akcie zemsty za trudne dorastanie doprowadza mieszkańców osiedla do wojny.
Kobiety potrafią ze swojej niezgody na rzeczywistość uczynić siłę nie tylko destrukcyjną, ale też twórczą. Edyta, kasjerka w supermarkecie, rutynę codziennych zakupów przekuwa w poezję. Alma tworzy z mieszkańców osiedla żywe dzieło sztuki. Nawet zwykła osiedlowa plotka w rękach naszych bohaterek zyskuje walory dramatyczne i artystyczne. Kobiety nie tylko pchają naprzód machinę codzienności, ale również sprawiają, że jej funkcjonowanie urasta do rangi sztuki.
Adaptację książki „Żywoty świętych osiedlowych” połączono z prawdziwymi historiami opowiedzianymi przez mieszkańców familoków w Czerwionce-Leszczynach, w tym dzieci. Poznamy ich punkt widzenia, ich codziennie problemy i radości, sposoby na życie w społeczności i na zachowanie indywidualności.

Lidia Amejko
ŻYWOTY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH
reż. Karina Grabowska
Premiera: 9 czerwca godz. 15.00

Występują: Bartłomiej Błaszczyński, Katarzyna Brzoska, Karina Grabowska, Michał Rolnicki

Kolejne pokazy: 9 czerwca godz. 17.00, 19.00 | 23 czerwca godz. 15.00 | 24 czerwca godz. 14.00 i 16.00
Miejsce: Familoki – Zabytkowego Osiedla w Czerwionce – Leszczynach (ul. Adama Mickiewicza 8 – podwórko)

Wstęp wolny
Organizator: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach


Font Resize
Zmień kontrast