Zagubieni - kino CKE - CKE Czerwionka-Leszczyny
CKE Czerwionka-Leszczyny
Bon podarunkowy CKE Bon podarunkowy CKE

Zagubieni – kino CKE

13 lipca 2018

Petr Zelenka, jeden z najbardziej znanych współczesnych czeskich reżyserów, powraca po latach przerwy z komedią „Zagubieni”.

Nowy film twórcy „Roku diabła”, „Guzikowców”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” i „Braci Karamazow” to pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii”.

Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji… papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.

W swojej szalonej komedii Zelenka pokazuje, że historię pisze się nieustannie od nowa. Wszystko to z inteligentną ironią, w duchu padających w filmie słów Hrabala: Czesi to śmiejące się bestie.​​​​ „Zagubieni” aż proszą się o polską odpowiedź, która zmierzyłaby się z naszą własną historią.

„Zagubieni” to film błyskotliwy, pełen niewymuszonego humoru i ciepłych emocji, a jednocześnie ciekawa refleksja nad historią i tworzeniem jej obrazu w społecznej świadomości. Rzadko się zdarza, by tak gorzka diagnoza zamknięta była w tak zabawnej i lekkiej formie. Czeskie kino w najlepszym stylu.
Barbara Hollender, Rzeczpospolita

Inteligentna komedia o mitologizowaniu historii i kręceniu filmów .
Paweł Mossakowski, Co Jest Grane 24 *****

W „Zagubionych” znany reżyser potwierdza status prawdziwego autora kina. Trudno przecież wyobrazić sobie innego twórcę, który z komedii o złośliwej papudze byłby w stanie uczynić filmową medytację o zawiłościach czeskiej duszy i paradoksach historii.
Piotr Czerkawski, Filmweb.pl  7/10

Petr Zelenka podniósł poprzeczkę i nakręcił pierwszorzędną satyrę o niemożności Czechów w zmierzeniu się z narodową traumą na serio. Co nie znaczy, że nie umieją się śmiać ze swoich uników. Umieją, i to jak! “Zagubieni” są tego najlepszym dowodem.
Łukasz Knap, Wirtualna Polska  7/10

Petr Zelenka fenomenalnie operuje surrealistycznym, nieprzewidywalnym, szalonym humorem.
Uroda Życia  ****

To jeden z tych filmów, które po obejrzeniu natychmiast ma się ochotę zobaczyć raz jeszcze (…) Jednak najważniejsze jest to, że chociaż „Zagubieni” są przesyceni refleksjami na temat kina, to nie stanowią hermetycznej rozrywki dla filmoznawców. Zelenka udowadnia, że można dekonstruować język filmu w sposób oryginalny i niezwykle przystępny jednocześnie.
Marcin Sarna, 5kilokultury.pl

Satyra na współczesne społeczeństwo i jego postrzeganie świata prezentuje najwyższy poziom autora – nie bez przyczyny został wytypowany jako tegoroczny czeski kandydat do Oscara. Trzymam za niego kciuki, bo film zasługuje na najwyższe wyróżnienia.
Agnieszka Woch, Histmag.pl  10/10

Zdesperowany dziennikarz, gadająca papuga, polityczny skandal. Brzmi jak czeski film? Powinno, bo mowa o Zagubionych Petra Zelenki – szalonej, nieprzewidywalnej, absurdalnej komedii. Jednej z najzabawniejszych, może nawet najzabawniejszej, tego roku. 
Aleksandra Kumala, Moviesroom.pl  85/100

Reżyseria i scenariusz
Petr Zelenka
Zdjęcia
Alexander Šurkala
Muzyka
Matouš Hejl
Scenografia
Ondřej Nekvasil
Dźwięk
Michal Holubec
Montaż
Vladimír Barák

W rolach głównych:
Martin Myšička – Pavel
Marek Taclík – przyjaciel Pavla
Jana Plodková – tłumaczka
Tomáš Bambušek – reżyser
Vladimír Škultéty – producent
Jitka Schneiderová – żona Pavla
Stanislas Pierret – Dyrektor Francuskiego Instytutu Kultury
Marcial Di Fonzo Bo – trener papugi

Termin: 21 września 2018, godz. 19.00
Miejsce: Centrum Kulturalno-Edukacyjne, ul. 3 Maja 36D, Czerwionka-Leszczyny
Czas trwania: 107 min
Bilety: 10 zł

Tags: , , , , , , , ,


Font Resize
Zmień kontrast