FOLKESTRADA 2020 - koncert (nowy termin) - CKE Czerwionka-Leszczyny
CKE Czerwionka-Leszczyny
Bon podarunkowy CKE Bon podarunkowy CKE

FOLKESTRADA 2020 – koncert (nowy termin)

15 marca 2020

Koncert odbędzie się w dniu 2 października 2020 o godz. 18.00.
Wszystkie bilety zachowują ważność.

Koncert pieśni, piosenek i przyśpiewek zaczerpniętych z bogactwa kultury ludowej naszego kraju.

Wystąpią:

Zespół „KAROLINKI”
Zespół śpiewaczy „Karolinki” to nie tylko cotygodniowe próby, podczas których spotykają się ludzie kochający śpiew i rodzimy folklor. Tradycją „Karolinek” są również coroczne spotkania opłatkowe, wycieczki, warsztaty wokalne, a przede wszystkim udział w przeglądach, festiwalach i konkursach folkloru i uroczystościach miejskich.

Zespół co roku bierze udział w Regionalnym Przeglądzie Pieśni Śląskie Śpiewanie im. prof. Adolfa Dygacza, Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty kłos” w Zebrzydowicach, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Brennej, Ogólnopolskim Przeglądzie Śpiewaków i Zespołów „Złoty Talizman” w Pawłowicach i w wielu innych prestiżowych festiwalach i konkursach muzyki ludowej, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody.

Zespół „POWSINIANIE”
Zespół  Śpiewaczy  Powsinianie  w styczniu  obchodził  13- lecie swojego istnienia . Inicjatorem powstania Zespołu był Pan Robert Wozniak dyrektor Centrum Kultury Wilanów. Zespół funkcjonuje w ramach Pracowni Etnograficznej Domu Kultury. Od początku istnienia kierownikiem artystycznym jest muzyk Pan Grzegorz Toporowski.

Aktualnie Zespół liczy 30 osób. Jest to w przeważającej części grupa seniorów lubiących śpiewać i wspólnie się bawić. Zespół występuje w tradycyjnych strojach wilanowskich i wykonuje głównie pieśni ludowe – stąd udział Zespołu w licznych imprezach i uroczystościach (również kościelnych) oraz konkursach śpiewaczych o charakterze folklorystycznym.

Istotną sferą działalności Zespołu jest także udział w staropolskich obrzędach ludowych organizowanych przez Centrum Kultury Wilanów przy współudziale Parafii Powsin. Należą do nich między innymi: dożynki, kiszenie kapusty, pierzawka,  zapusty i inne.

W 2011 roku  Zespół wydał płytę pt. Powsińska Biesiada. W 2012 roku, z rąk Marszałka Woj. Mazowieckiego  Pana Adama Struzika, Zespół otrzymał nagrodę za całokształt działalności w ramach szerzenia kultury na Mazowszu. Ponadto, posiada w swoim dorobku liczne nagrody i wyróżnienia za zajęcie I lub II miejsca w różnego typu festiwalach i konkursach śpiewaczych zespołów ludowych w Warszawie oraz innych miastach Polski, jak np. w Kudowie, Polanicy Zdroju .

Zespołowi towarzyszą muzycy w składzie
1. Grzegorz Toporowski – Opieka artystyczna – Akordeon
2.  Piotr Sawicki – skrzypce
3.  Grzegorz Gadziomski –  skrzypce
4. Michał – Zuń Kontrabas
5. Piotr Ptak – Klarnet
6. Lubomir Jarosz – Trąbka 7.Adam Szuraj – inst.. perkusyjne

Zespół „OD-DO”
z Preczowa

Kapela z Naszego Miasteczka
Kapela jest kontynuatorką śląskiej kapeli i kabaretu podwórkowego „Trzy Ofiary Drogi do Europy”, która powstała w 1989 roku. Po 25 latach działalności zmieniła ona nazwę na „Kapela z Naszego Miasteczka”. Członkowie kapeli tworzą utwory w autentycznej gwarze śląskiej. Repertuar zespołu stanowią piosenki autorskie, ludowe, biesiadne, popularne oraz monologi i skecze.

Kapela reprezentuje MOK na festiwalach, jarmarkach kapel podwórkowych oraz na innych imprezach rangi ogólnopolskiej i regionalnej. Dotychczas zespół zdobył ponad pięćdziesiąt I, II i III miejsc, wyróżnień i nagród publiczności. Dwukrotnie, w latach 1994 i 1995, wywalczył tytuł Mistrza Humoru Śląskiego na festiwalu w Rudzie Śląskiej, organizowanego przez kabaret „Rak”. Na festiwalu Kabaretów Małomiasteczkowych w Sycowie w 2000 roku Kapela zdobyła Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do ostatnich sukcesów artystów można zaliczyć II miejsce w Ogólnopolskich Festiwalach Kapel Folkloru Miejskiego w Brzegu oraz Przemyślu.

Termin: 2 października 2020, godz. 18.00
Miejsce: Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach
Bilety: 20 złFont Resize
Zmień kontrast