Dawid - musical - CKE Czerwionka-Leszczyny
CKE Czerwionka-Leszczyny
Bon podarunkowy CKE Bon podarunkowy CKE

Dawid – musical

17 września 2019

Muzyczno-teatralna adaptacja starotestamentalnej historii Króla Dawida to  biblijny musical Mariusza Kozubka (scenariusz i reżyseria) i Piotra Solorza (muzyka) w wykonaniu Teatru Franciszka.

Musical, pomyślany jako swoistego rodzaju tragikomedia biblijna, podejmuje próbę odczytania źródłowej, starotestamentalnej historii w perspektywie uniwersalnej.

Akcja rozgrywa się w dwóch niezależnych opowieściach – rozbitych na dwa akty. Akt pierwszy opowiada o fantastycznej, kierowanej przez Boga karierze młodego Pastuszka, który staje się Królem. Równolegle toczy się opowieść o tragikomicznym Saulu, popadającym w paranoję u schyłku swojego panowania. Akt drugi to najprawdziwszy, mroczny kryminał opowiadający historię związku Dawida i Batszeby. Namiętność kochanków prowadzi do zbrodni za którą – jak w każdym moralitecie – trzeba będzie zapłacić wysoką cenę.

W spektaklu nie zabranie żartobliwych dialogów, pięknych piosenek, porywającej muzyki, ale też poważnej dramaturgii i ponadczasowego przesłania.

Premiera spektaklu odbyła się 12 i 13 października 2017 r. w ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego.

Scenariusz i reżyseria: Mariusz Kozubek
Muzyka, przygotowanie wokalne: Piotr Solorz
Scenografia: Agnieszka Jasińska
Choreografia: Natalia Wysypoł, Anna Wilaszek, Monika Wilaszek

Termin: 15 grudnia 2019, godz. 18.00
Miejsce: Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach
Bilety: 35/40 zł

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie kup-bilet.png

Teatr Franciszka – biblijny teatr offowy tworzony przez kilkadziesiąt osób, od 2016 r. działający oficjalnie pod auspicjami „Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych”.

Teatr w swoich projektach artystycznych (warsztaty, praca nad kolejnymi spektaklami, inscenizacje spektakli repertuarowych i dram biblijnych) łączy utalentowanych, od kilku lat doskonalących swój warsztat aktorsko-wokalny amatorów z profesjonalistami. Początki Zespołu sięgają roku 2013 – jego aktualni członkowie w trzech kolejnych latach występowali w megawidowiskach zrealizowanych w katowickim Spodku: „Franciszek – wezwanie z Asyżu”, „Exodus”i„Jonasz”. Geneza Teatru – i regularność jego działań (coroczne premiery) są związane od samego początku z październikowym „Dniem Papieskim” (a więc i z organizującą go „Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia”).

Opiekunem duchowym i współzałożycielem Grupy jest ks. dr Robert Kaczmarek. Funkcje reżysera, dramaturga, pedagoga teatralnego i dyrektora artystycznego Teatru pełni Mariusz Kozubek (drugi współzałożyciel zespołu). Kierownictwo muzyczne sprawuje Piotr Solorz (równocześnie autor muzyki do kolejnych premier Teatru Franciszka i odtwórca głównych ról wokalno-dramatycznych). Za scenografię odpowiada Agnieszka Jasińska.

Teatr Franciszka tworzy młodzież w większości ukształtowana przez formację ruchu „Światło–Życie”. Stąd w spektaklach Teatru czuć wrażliwość na przekaz biblijny, wspólnotowość działań i apostolski entuzjazm. To zespół energetycznych, radosnych, odpowiedzialnie zaangażowanych w budowanie lepszego świata młodych ludzi.

Poetyka muzycznych spektakli biblijnych kształtuje unikatowy charakter Teatru. Imponująca jest skala, w jakiej realizowane są kolejne sceniczne przedsięwzięcia. Premiery Teatru Franciszka to pełnowymiarowe, kilkuaktowe musicale grane na profesjonalnych scenach, z muzyką wykonywaną niejednokrotnie na żywo. Spektakle w pełni autorskie (począwszy od scenariusza, muzyki i choreografii na scenografii, kostiumach i oświetleniu kończąc). W takiej formule zrealizowano dotychczas cztery premierowe musicale: „Tobiasz” (czerwiec 2016), „Ewangelia według… Kobiet” (październik 2016), „Dawid” (październik 2017) i „Bezimienni” (październik 2018).

Aktorzy Teatru od kwietnia 2017 co roku współtworzą także Misterium Pasyjne „Kalwaria Śląska”organizowane przez Zakon Franciszkanów.

Zespół występuje także gościnnie poza granicami Katowic.

Mariusz Kozubek – reżyser autorskich spektakli teatralnych, dyrektor artystyczny „Teatru Franciszka”, założyciel i wieloletni dyrektor artystyczny autorskiego Teatru „A”, twórca ponad 30 autorskich premier: spektakli dramatycznych, muzycznych, przedstawień ulicznych i widowisk. Autor scenariuszy teatralnych, filmów, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i piosenek. Aktor, wokalista, pedagog. Reżyser i scenarzysta między innymi musicali zrealizowanych w Teatrze Franciszka:„Tobiasz” (2015, pierwsza inscenizacja w 1997 r w Teatrze „A”). „Bezimienni” (październik 2018), „Dawid” (październik 2017), „Ewangelia według… Kobiet” (październik 2016). W latach 2013–2015 współautor koncepcji, reżyser i scenarzysta megawidowisk w katowickim Spodku:„Franciszek – wezwanie z Asyżu” (2013) „Exodus” (2014), i „Jonasz” (2015). Wcześniej w zespole Teatru „A” stworzył kilkanaście premier – m.in. musicale „Jonasz”, „Tobiasz” i „Pieśń nad Pieśniami”; bajki dla dzieci „Bajka o Smoku Kubie” i „Początek”; widowiska uliczne „Genesis”, „Kadisz” i „Exultet”. Autor spektaklu „Pelikan” (musical o męczennikach XX w., przygotowany na zlecenie „Kirche in Not” na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii 2005). Laureat „Nagrody im. bł. ks. Emila Szramka” (grudzień 2017) „za stworzenie wielkiej, spójnej i twórczej wspólnoty ewangelizacyjnej młodych, przybliżającej współczesności w sposób odkrywczy i oryginalny drogę do Boga” oraz „Nagrody Prezydenta Gliwic” (2005 r) „za całokształt działalności artystycznej”.

Piotr Solorz – Kierownik muzyczny i trener wokalny „Teatru Franciszka”. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (kierunek Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej) i Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Muzykoterapeuta, aktor, kompozytor, aranżer, wokalista, multiinstrumentalista, pedagog, instruktor muzyczny. Autor piosenek, kompozycji muzycznych, muzyki teatralnej. Współzałożyciel zespołu muzyczno-wokalnego SoulCube. Współpracował z Zespołami: „Tylko Ty” i „Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Katowicach”. Współtwórca spektaklu „Dawid i Goliat” oraz „Przypowieści o Dobroci” w Krakowskim Teatrze Biblijnym. Odtwórca głównej roli dramatyczno-wokalnej w megawidowisku „Jonasz” w katowickim Spodku (luty 2015). Kompozytor muzyki i odtwórca głównych ról w spektaklach „Ewangelia według… Kobiet” i „Dawid” (październik 2017). Twórca muzyki do musicalu „Bezimienni”.

Aktualnie związany z katowickim „Teatrem Franciszka”, „Muzycznym Teatrem Forte” we Wrocławiu i „Krakowskim Teatrem Biblijnym”. Od 2015 roku współtwórca „Misterium Męki Pańskiej” w Czerwińsku nad Wisłą.

Agnieszka Jasińska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (kierunek malarstwo). Zajmuje się scenografią, malarstwem (w tym pisaniem ikon), a także ilustracją, grafiką i fotografią. Autorka scenografii i kostiumów do większości premier Teatru Franciszka: musicale „Ewangelia według… Kobiet”, „Dawid” i „Bezimienni”. Współpracowała także przy realizacji rekwizytów i kostiumów do musicalu„Tobiasz” w Teatrze Franciszka. Współtworzyła scenografię do opery W. A. Mozarta „Czarodziejski flet” wystawianej w Operze Bytomskiej i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (w ramach projektu „Opera Factory” organizowanego przez „Instytucję Kultury – Katowice Miasto Ogrodów”). Współpracowała ze Szkołą Aktorską Teatru Śląskiego. Autorka elementów dekoracyjnych do „Orszaku Trzech Króli” w Katowicach.

Swoje malarstwo prezentuje na indywidualnych wystawach. Jak sama mówi: „Odbiorca poprzez kontakt z moją sztuką ma szansę zetknięcia się ze Światłem, gdzie spotyka się pierwiastek ludzki z boskim”.

ks. dr Robert Kaczmarek – współzałożyciel i opiekun duchowy „Teatru Franciszka”, wizytator katechetyczny, pedagog, katecheta w VIII LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach, wykładowca w Wyższym Seminarium Ojców Franciszkanów w Katowicach, członek EUFRES (Europejskiego Forum do spraw nauczania religii w szkołach), ambasador Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM, koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Archidiecezji Katowickiej, organizator obchodów Dnia Papieskiego na Śląsku, pomysłodawca i współtwórca megawidowisk o charakterze religijnym w katowickim Spodku organizowanych z okazji Dnia Papieskiego, Przewodniczący Kapituły Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka, członek Zarządu Katolickiej Fundacji „Młodzi dla Młodych”, Prezes Fundacji Arcybiskupa Katowickiego na rzecz rozwoju Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.


Font Resize
Zmień kontrast